به بهانه روز امور تربيتي و تربيت اسلامي

 نویسنده: روابط عمومي تاریخ:1395/12/08
به بهانه روز امور تربيتي و تربيت اسلامي

معمولا کودکانی که در خانواده‌های مذهبی رشد می‌کنند کمتر دچار کجروی و انحراف می‌شوند، چون تربیت دینی مانند یک سد دفاعی در برابر آسیب‌ها عمل می‌کند.او معتقد است اگر کودک در خانواده تربیت اسلامی داشته باشد از آسیب‌های اجتماعی مصون می‌ماند و در مقابل خشونت، مواد مخدر، سرقت و... خود را راحت‌تر کنترل می‌کند.از طرفی با توجه به تفاوت‌های نسل جوان با گذشته متوجه شدیم آموزش تعالیم اسلامی هم باید نسبت به گذشته متفاوت باشد، چون جوانان امروزی به‌راحتی هرچیزی را نمی‌پذیرند. امام علی(ع) به پدر و مادرها توصیه می‌کند فرزندان خود را مطابق با عصر خود تربیت کنید.

نسل حاضر با وجود اینترنت و تکنولوژی برای سوالات خود هزار پاسخ دارد که باید خانواده‌ها بتوانند آنها را قانع کنند تا دین زده نشوند و هر چیزی به عنوان دین، خوراک آنها نشود.

ناآگاهی خانواده‌ها نسبت به شیوه‌های جدید آموزشی می‌تواند بسیار آسیب‌زا باشد و تاثیرات منفی بر فرزندان بگذارد. به همین علت صدا و سیما سال هاست تلاش می‌کند با برنامه‌های آموزشی خود این آگاهی را متناسب با مبانی دینی اصیل در اختیار خانواده‌ها قرار بدهد.

بنابراین آنچه مسلم است خانواده در هدایت و تربیت فرزندان، نقش انکارناپذیری دارد. پدر و مادر با دانسته‌های خود می‌توانند در هدایت فرزندشان موثر باشند، اما در شرایط کنونی به روز نبودن و به‌هنگام‌نبودن آگاهی و یافته‌های آنها می‌تواند بسیار خطرناک باشد و حتی تأثیرات منفی هم بر جای بگذارد. چون نسل جوان حاضر با نداشتن مهارت‌های لازم، مسئولیت‌‌پذیر نبودن، شخصیت متزلزل، خواهان استقلال زودرس و علاقه‌مند به انجام کارهای پنهانی هستند که همین سرآغاز رشد آسیب‌های اجتماعی در آنها می‌تواند باشد و باید توجه داشت تنوع آسیب‌های اجتماعی در عصر ارتباطات به برخوردهای درست نیاز دارد و نمی‌توان از یک شیوه بهره برد. 


مرجع:روابط عمومي
نظر کاربران

ارسال نظر
*
*